Erasmus Öğrencileri için Uzun Dönem Vize – Eğitim Amaçlı Oturum İzni Başvurusu için Gerekli Belgeller

אנמלי בילגילנדרמה: Yalnızca Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun yetki bölgesindeki şehirlerdeki üniversitelerin öğrencileri Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'ndan başvuru yapabilmektedirler.

פסאפורט: Çek Cumhuriyeti'nden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün (3 ay) daha geçerli olmalıdır, en az 2 tane boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içerisolinde verilmır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimlerine göre düzenlenmiş yeni pasaportlarını alarak başvurmaları gerekmektedir.

Uzun Dönem Vize Basvuru Formu: Erasmus Programı ya da eğitim amaçlı tek sömester ve iki sömester için başvuru yapakak öğrencilerin doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

Formu Uzun Dönem Oturum İzni Başvuru: Eğitim amacı ile 1 yıldan daha uzun kalacak öğrencilerin uzun dönem vize başvuru formuna ek olarak doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

Photoğraf : Uzun dönem vize başvuruları için 2 adet, uzun dönem oturum başvuruları için ise 3adet fotoğraf gerekmekte olup, fotoğraf 35 x 45mm boyutunda, kafa boyutu 35 mm`den daha büyük olmayan, son 6 ay icinde, dik cepheden ve beyaz fonda cekilmis olmalidir. Fotoğrafların arkasına isim, soy isim doğum tarihi yazılmalıdır.

קאבול מקטובו: Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Başvuru sahibinin doğum yeri ve doğum tarihini içermelidir. Taratılmış kopya, fotokopi ya da faks kesinlikle kabul edilmemektedir. Çekçe olarak gelmeyen kabul belgeleririnin Çekçe'ye tercümesiyle birlikte getirilmesi gerekmektedir.

Konaklama (לינה) בלגסי: Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Konaklama belgesinin Çek Cumhuriyeti'nde noter tarafından onaylanmış olarak gelmesi gerekmektedir. Kontrat şeklinde gelen konaklama belgeleri ise orijinal imzalı gelmeli ve başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanmaldır.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Üniversite tarafından konsolosluğumuza özel databox yöntemiye gönderilen konaklama belgeleri ile ilgili olarak ise başvuru sahibinin konsoloslukla email yoluyla irtibata tarinşerek belgesınıla alması tavsiye edilmektedir.

ארסמוס קטיליים בלגסי: Öğrencinin Türkiye'deki üniversitesinden alacağı Erasmus Programına katıldığını ve hibe miktarını gösteren yazıdır. Bu belge öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermeli, orjinal, ıslak imzalı olmalı ve eğer Çek dilinde hazırlanmadı ise mutlaka Çekçe tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.

Hibe almayan ya da hibesi başvuru sırasında henüz onaylanmayan öğrenciler bu belgeye ek olarak kendi adlarına açılmış ve her bir ay için en az 400 EUR (karşılığı TRY) tutarında para bullunan son tutarında para bullunan son za ve kaşeli banka hesap dökümanını Çekçe tercümesi ve aynı hesaba ait banka kartının ön yüzünün fotokopisi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

דיפלומה: Halihazırda mezun durumunda olan ve Çek Cumhuriyeti'ne eğitim amaçlı gitmek için başvuruda bulunan başvuru sahiplerinin ise son mezun oldukları okuldan aldıkları diplomanınınınater onaylımes Çılık te sunmaları gerekmektedir.

סביקה קיידי: Türk vatandaşları için bağlı bulundukları savcılıktan doğum yeri ve doğum tarıihi (gün/ ay / yıl olarak) yazılı olan sabıka kaydını apostil mühürü yaptıverarakı hem apostil amula hem Çekçe'ye tercüme ettirerek orjinalleriyle birlikte sunmaları gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşı öğrenciler ve son 3 yılda 6 aydan daha uzun süre yurtdışında bulunan başvuru sahipleri Türkiye'den alacakları sabıka kaydına ek olarak söz konusu diğen de ülk diğen de ürü ve Çekçe'ye tercümesi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Sağlık Sigortası: Sağlık Sigortası vize başvurusu sırasında değil vize onaylandıktan sonra talep edilen bir evraktır. Ailesi üzerinden SSK kapsamına giren başvuru sahipleri SGK İl Müdürlükleri`nden temin edecekleri TR/CZ 111 סיגורטה בלגסיני sunmaları gerekmektedir. Bu kapsama girmeyenler ise email yoluyla gönderilecek listedeki Çek Sigorta Şirketlerinden birinden yaptıracakları 60,000 יורו teminatlı Çek Cumuriyeti sınırlarında geçerli ve tüm kalış sürecini kapsayan "Kapsamlı Sigorta Poliçelerini” sunmaları gerekmektedir. Türkiye`deki sigorta şirketlerinden yaptırılan sigortalar geçerli olmamaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme vize sonucu gelen başvuru sahibine מייל yoluyla yapılmaktadır.

Pasaport ve varsa eski vizelerin ve giriş çıkış mühürlerinin yeraldığı sayfaların A4 kağıdına fotokopileri.

Çekçe'ye tercümesi yapılan belgelere noter onayı kesinlikle yaptırmayınız. Tercümelerin onayları Konsolosluğumuz tarafından yapılacaktır.

Yukarıda sıralanan tüm belgelerin birerer adet fotokopisiyle birlikte sunulması rica olunur.

תגובה 1

  1. Çek cumhuriyetindeki Erasmus hibeli 88 günlük stajı kapsayacak kısa dönem vizesi için de uzun dönem için olan şartlar aynen geçerli mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim.

השאר תגובה

אנא הכנס את תגובתך!
אנא הכנס את שמך כאן

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.