Erasmus Öğrencileri için Uzun Dönem Vize – Eğitim Amaçlı Oturum 이즈니 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Önemli Bilgilendirme: 얄니즈카 Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun yetki bölgesindeki şehirlerdeki üniversitelerin öğrencileri Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'ndan başvuru yapabilmektedirler.

파사포트: Çek Cumhuriyeti'nden ayrılış tarihinden itibaren en az 90 gün (3 ay) daha geçerli olmalıdır, en az 2 tane boş sayfası olmalıdır ve pasaport son 10 yıl içerisinde verilmiş olmalıdır. Evlilik sonrası soy isim değişikliği olan kişilerin evlilik tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yeni soy isimlerine göre düzenlenmiş yeni pasaportlarını alarak başvurmaları gerekmektedir.

Uzun Dönem Vize Başvuru 형식: Erasmus Programı ya da eğitim amaçlı tek sömester ve iki sömester için başvuru yapacak öğrencilerin doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

Uzun Dönem Oturum 이즈니 바슈부루 형식: Eğitim amacı ile 1 yıldan daha uzun kalacak öğrencilerin uzun dönem vize başvuru formuna ek olarak doldurması gereken formdur. Form örneğe uygun olarak doldurulmalı ve randevuya tam olarak hazır şekilde gelinmelidir.

사진 : Uzun dönem vize başvuruları için 2 adet, uzun dönem oturum başvuruları için ise 3adet fotoğraf gerekmekte olup, fotoğraf 35 x 45mm boyutunda, kafa boyutu 35 mm`den daha büyük olmayan, son 6 ay icinde, dik cepheden ve beyaz fonda cekilmis olmalidir. Fotoğrafların arkasına isim, soy isim doğum tarihi yazılmalıdır.

카불 멕투부: Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Başvuru sahibinin doğum yeri ve doğum tarihini içermelidir. Taratılmış kopya, fotokopi ya da faks kesinlikle kabul edilmemektedir. Çekçe olarak gelmeyen kabul belgeleririnin Çekçe'ye tercümesiyle birlikte getirilmesi gerekmektedir.

코나클라마(숙박) 벨게시: Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteden orijinal, ıslak imzalı ve Çekçe olarak gelmiş olmalıdır. Konaklama belgesinin Çek Cumhuriyeti'nde noter tarafından onaylanmış olarak gelmesi gerekmektedir. Kontrat şeklinde gelen konaklama belgeleri ise orijinal imzalı gelmeli ve başvuru sahibi tarafından konsolosluk önünde imzalanmaldır.

Çek Cumhuriyeti'ndeki Üniversite tarafından konsolosluğumuza özel databox yöntemiye gönderilen konaklama belgeleri ile ilgili olarak ise başvuru sahibinin konsoloslukla email yoluyla irtibata geçerek belgesinin tarafımıza ulaşıp ulaşmadı teyit alması tavsiye edilmektedir.

에라스무스 카틸름 벨게시: Öğrencinin Türkiye'deki üniversitesinden alacağı Erasmus Programına katıldığını ve hibe miktarını gösteren yazıdır. Bu belge öğrencinin doğum yeri ve doğum tarihini içermeli, orjinal, ıslak imzalı olmalı ve eğer Çek dilinde hazırlanmadı ise mutlaka Çekçe tercümesi ile birlikte sunulmalıdır.

Hibe almayan ya da hibesi başvuru sırasında henüz onaylanmayan öğrenciler bu belgeye ek olarak kendi adlarına açılmış ve her bir ay için en az 400 EUR(TRY) tutarında para bulunan son 3 aylık hareketliliği gösteren orjinal ıslak imza ve kaşeli banka hesap dökümanını Çekçe tercümesi ve aynı hesaba ait banka kartının ön yüzünün fotokopisi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

졸업 증서: Halihazırda mezun durumunda olan ve Çek Cumhuriyeti'ne eğitim amaçlı gitmek için başvuruda bulunan başvuru sahiplerinin ise son mezun oldukları okuldan aldıkları Diplomanın noter onaylı kopyasını apostil ve Çekce tercümesi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Sabıka Kaydı: Türk vatandaşları için bağlı bulundukları savcılıktan doğum yeri ve doğum tarıihi (gün/ ay / yıl olarak) yazılı olan sabıka kaydını apostil mühürü yaptırarak almaları ve hem sabıka kaydını hem de apostil müh ürünü Çekçe'ye tercüme ettirerek orjinalleriyle birlikte sunmaları gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşı öğrenciler ve son 3 yılda 6 aydan daha uzun süre yurtdışında bulunan başvuru sahipleri Türkiye'den alacakları sabıka kaydına ek olarak söz konusu diğer ülkeden de sabıka kayıtlarını a postil mühürü ve Çekçe'ye tercümesi ile birlikte sunmaları gerekmektedir.

Sağlık Sigortası: Sağlık Sigortası vize başvurusu sırasında değil vize onaylandıktan sonra talep edilen bir evraktır. Ailesi üzerinden SSK kapsamına giren başvuru sahipleri SGK İl Müdürlükleri`nden temin edecekleri TR/CZ 111 시고르타 벨게시니 sunmaları gerekmektedir. Bu kapsama girmeyenler ise 이메일 yoluyla gönderilecek registeredeki Çek Sigorta Şirketlerinden birinden yaptıracakları 60.000유로 teminatlı Çek Cumuriyeti sınırlarında geçerli ve tüm kalış sürecini kapsayan “Kapsamlı Sigorta Poliçelerini” sunmaları gerekmektedir. Türkiye`deki sigorta şirketlerinden yaptırılan sigortalar geçerli olmamaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgilendirme vize sonucu gelen başvuru sahibine 이메일 yoluyla yapılmaktadır.

Pasaport ve varsa eski vizelerin ve giriş çıkış mühürlerinin yeraldığı sayfaların A4 kağıdına fotokopileri.

Çekçe'ye tercümesi yapılan belgelere noter onayı kesinlikle yaptırmayınız. Tercümelerin onayları Konsolosluğumuz tarafından yapılacaktır.

Yukarıda sıralanan tum belgelerin birerer adet fotokopisiyle birlikte sunulması rica olunur.

댓글 1개

  1. Çek cumhuriyetindeki Erasmus hibeli 88 günlük stajı kapsayacak kısa dönem vizesi için de uzun dönem için olan şartlar aynen geçerli mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinrim.

답장을 남겨주세요

댓글을 입력해주세요!
여기에 이름을 입력하세요.

이 사이트는 스팸을 줄이는 아키스밋을 사용합니다. 댓글이 어떻게 처리되는지 알아보십시오.