Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında bir social güvenlik anlaşmasıdır. Temin edeceğiniz Çekya vizesi için Özel Sigorta şirketlerinden ναι ναι Türkiye'deki SGK'dan alacağınız sağlık sigortası gerekmektedir.

TR/CZ 111 tüm kalış süresini kapsamalıdır.

TR/CZ 111 sadece Çek Cumhuriyeti'nde geçerlidir.

Türk vatandaşları D tipi vize kapsamında diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek isterlerse ticari Schengen sağlık sigortası yaptırmalıdırlar.

Çekya Uygun Seyahat Sağlık Sigortası Nedir;

TC Istanbul Başkonsolosluğu TC 111 Belgesini Aşağıdaki gibi açıklamaktadır (TC Konsolusluğu Sayfası)

ÖNEMLİ: Bu yüzden eğer diğer ülkelere sıklıkla seyahat etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle Shengen'i kapsayan bir sağlık sigortası yaptırınız.

Seyahat sağlık sigortası ilgili sigorta şirketinin;

Sigortanın süresini (sigorta Çek Cumhuriyeti'ndeki tüm kalışı sürecini kapsamalıdır),

Sigortanın kapsamını (sigorta poliçesi yabancının Çek Cumhuriyeti'ndeki kalış süresi boyunca gerekli ve acil durumlarda taşınmasına, ölümü halinde ise cenazenin pasaportunun verildiği ya da oturum izninin bulunduğraşınakollare lamak zorunda olduğu masrafları kapsamalıdır),

Sigorta tutarını (bir sigorta olayı için belirlenen sigorta limiti, verilen maliyet tutarı üzerinden herhangi bir sigorta saklama payı olmaksızın en az 60.000 ΕΥΡΩ olmalıdır) beyan ettiği ve onayladığı belgedir.

İçişleri Bakanlığı tarafından istenmesi halinde yabancı, sigorta primini ödemiş olduğuna dair bir belge sunmak zorundadır.

TR / CZ 111 belgesi kimler için geçerlidir? Erasmuslar Kullanabilir mi?

Örneğin Prag'ta yaşayan bazı erasmus öğrencileri bu belgeyi temin edemediler çünkü yaş sınırına takıldılar.

  • Türkiye'de SGK'lı olan kişiler
  • Sigortalı(veya emekli) kişinin 1. dereceden yakını (eşi, kızı, oğlu) olan kişiler.

TR / CZ 111 belgesi nereden temin edilir?

  • TR / CZ 111 belgesi, bulunduğunuz ilin SGK genel müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.
  • Eğer küçük bir ilde yaşıyorsanız SGK müdürlüklerinin bu konu hakkında bilgisi olmayabilir. Üst düzey bilgi talep edebilirsiniz. Yurtdışı İşlemler Servisi departmanından alınmalıdır.

TR / CZ Belgesi İçin Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Uzun yıllardır Çek Cumhuriyeti'nde Erasmus öğrencilerine vize / Çeviri / Sağlık sigortası konusunda yardımcı olan Τσεκ/Τουρκ şirketiyle ileitşime geçebilirsiniz.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.